Wystawa interaktywna NANOŚWIAT

PDF Drukuj Email

09 maja 2016 roku w Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni Sołectwo Majdan Łętowski odbyło się uroczyste otwarcie wystawy interaktywnej NANOŚWIAT. Na wernisażu obecni byli: pan dr Maciej Kluza - pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; pan dyrektor Andrzej Kusiak , pani Józefa Łyko - przedstawicielka Rady Rodziców oraz przedstawiciele wszystkich klas gimnazjum. Wystawa jest podsumowaniem realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego IRRESISTIBLE w naszej szkole, którego celem było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z odpowiedzialnymi badaniami naukowymi i innowacjami z dziedziny chemii. Przez kilka miesięcy od listopada 2015 roku 25 - osobowa grupa uczniów pod opieką dydaktyków z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i nauczyciela chemii w gimnazjum Elżbiety Serafin realizowała moduł z Turcji – NANOTECHNOLOGIA. ZASTOSOWANIE W NAUKACH O ZDROWIU.


Obejmuje on podstawowe pojęcia i wielkie idee nauki w nanoskali, najnowsze postępy w dziedzinie zastosowań nanotechnologii w naukach o zdrowiu oraz jej aspekty społeczne i etyczne z perspektywy odpowiedzialnych badań naukowych i innowacji. Uczniowie, podobnie jak ich rówieśnicy z 10 innych krajów, brali udział w zajęciach eksperymentalnych, dyskutowali o roli nauki w społeczeństwie, spotkali się z naukowcami Centrum Dydaktyczno – Naukowego Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Odwiedzili naukowe wystawy interaktywne „Jak i Dlaczego?” przygotowaną przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Eksplores oraz „Nauki Dawne i Niedawne” przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto brali udział w warsztatach dotyczących budowy eksponatów interaktywnych, by na koniec samodzielnie zaprojektować i wykonać eksponaty na szkolną wystawę interaktywną.

Jeden ze stworzonych przez młodzież eksponatów - Nanosrebro, będzie reprezentować nasze gimnazjum na wystawie w Muzeum Collegium Maius w Krakowie, gdzie będzie walczyć o prezentację na międzynarodowej wystawie w Stambule.

Natomiast podczas szkolnej wystawy odbył się konkurs na najciekawszy eksponat, którym okazała się Nanoautostrada.


 
free pokereverest poker revie