Sukces projektu IRRESISTIBLE

PDF Drukuj Email

W roku szkolnym 2015/2016 Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni Sołectwo Majdan Łętowski brało udział w drugiej fazie międzynarodowego projektu IRRESISTIBLE. Projekt realizowany był równolegle w 25 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju oraz w szkołach na terenie krajów partnerskich - Holandii, Izraela, Niemiec, Turcji, Portugalii, Włoch, Finlandii, Grecji i Rumunii. Koordynatorem projektu w Polsce jest pani dr Iwona Maciejowska z Wydziału Dydaktyki Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez kilka miesięcy od listopada 2015 roku 25 - osobowa grupa uczniów pod opieką dydaktyków z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i nauczyciela chemii w gimnazjum Elżbiety Serafin realizowała moduł z Turcji – NANOTECHNOLOGIA. ZASTOSOWANIE W NAUKACH O ZDROWIU. Obejmuje on podstawowe pojęcia i wielkie idee nauki w nanoskali, najnowsze postępy w dziedzinie zastosowań nanotechnologii w naukach o zdrowiu oraz jej aspekty społeczne i etyczne z perspektywy odpowiedzialnych badań naukowych i innowacji.

Uczniowie brali udział w zajęciach eksperymentalnych, dyskutowali o roli nauki w społeczeństwie, spotkali się z naukowcami Centrum Dydaktyczno – Naukowego Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie. Odwiedzili naukowe wystawy interaktywne: „Jak i Dlaczego?”- przygotowaną przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy Eksplores oraz „Nauki Dawne i Niedawne”- przygotowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyli również w warsztatach dotyczących budowy eksponatów interaktywnych, by na koniec samodzielnie zaprojektować i wykonać eksponaty na szkolną i finalną wystawę interaktywną.

Uroczyste otwarcie wystawy szkolnej „NANOŚWIAT” miało miejsce 09 maja 2016 roku. Na wernisażu obecni byli: pan dr Maciej Kluza - pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; pan dyrektor Andrzej Kusiak , pani Józefa Łyko - przedstawicielka Rady Rodziców oraz przedstawiciele wszystkich klas gimnazjum. Wystawa była dostępna dla zwiedzających do 13 maja 2016 roku. W konkursie na najciekawszy eksponat wystawy szkolnej zwyciężyła NANOAUTOSTRADA, którą wykonały dziewczyny: Faustyna Florek, Klaudia Kolano, Julia Panek, Magdalena Szewczyk i Agnieszka Zybura.

Inny ze stworzonych przez młodzież eksponatów - NANOSREBRO, reprezentuje nasze gimnazjum na wystawie finalnej „WITAMY W NANOŚWIECIE” w Muzeum Collegium Maius w Krakowie do 31 lipca 2016 r. Projekt wywalczył tam I miejsce w konkursie na najlepszy eksponat i będzie reprezentować Polskę na międzynarodowej wystawie w Kilonii. Do Niemiec pojedzie również nasza reprezentacja składająca się z pięciu uczniów i nauczyciela prowadzącego projekt. Model - Nanosrebro wykonali uczniowie: Marek Piędel, Anna Klocek, Sylwia Kolano, Karolina Sarzyńska, Mateusz Sałęga oraz Kacper Szewczyk.

Uczniom i pani Elżbiecie Serafin gratulujemy tak wielkiego sukcesu i wyróżnienia.


alt...alt 
free pokereverest poker revie