Podsumowanie konferencji "Podróż przez historię II Wojny Światowej"

PDF Drukuj Email

27 listopada 2016r. w Domu Kultury w Łętowni odbyła się konferencja historyczna: "Podróż przez historię II Wojny Światowej" zorganizowaną przez Gimnazjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Łętowni Sołectwo Majdan Łętowski oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Benefactum. Konferencja odbyła się w ramach projektu Działaj Lokalnie Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W pierwszej części konferencji pan Bogusław Kleszczyński z Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał zebranym o początkach wybuchu II Wojny Światowej. Następnie Dyrektor Gimnazjum w Łętowni - pan Andrzej Kusiak, opowiedział zebranym o linii kolejowej Łętownia - Górno budowanej w latach 1939 - 1944. Posłuchać mogliśmy również świadka historii - pana Franciszka Makowieckiego, który podzielił się z nami swoimi trudnymi wspomnieniami z czasów wojny. W przerwie konferencji, przy dźwiękach pieśni patriotycznych i żołnierskich wykonywanych przez uczniów i absolwentów Gimnazjum w Łętowni, uczestnicy mogli obejrzeć wystawę planszową ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej - "Wojna obronna 1939" oraz eksponaty z okresu II Wojny Światowej z kolekcji pana Franciszka Makowieckiego, a także spróbować specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łętowni. Podsumowaniem konferencji była wieczornica pt. "Jeśli zapomnę o nich, ty Boże na niebie, zapomnij o mnie" - montaż słowno - muzyczny zaprezentowany przez uczniów Gimnazjum w Łętowni.

Autorzy projektu i organizatorzy konferencji: pani Teresa Sarzyńska, pani Anna Zawadzka oraz pan Andrzej Kusiak, serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości: panu Burmistrzowi Adamowi Madej, Prezesowi Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku panu Stanisławowi Chmura, lokalnym radnym i Sołtysom, Dyrektorom szkół, Księżom, panu Franciszkowi Makowieckiemu, Pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej,panu Józefowi Pich, panu Wiesławowi Panek, Kołu Gospodyń Wiejskich w Łętowni, uczniom i absolwentom Gimnazjum w Łętowni oraz sponsorom: firmie KAM-WID oraz firmie GENEX.

 
free pokereverest poker revie